Co może mieć wspólnego Bawełniany Sznurek z Redukcją Stresu?
Myślisz, że to możliwe? Jako trener kształtowania umiejętności radzenia sobie ze stresem, od zawsze poszukiwałam sposobów uwalniania emocji związanych z trudnymi sytuacjami życiowymi.
Zafascynowana zdolnościami mózgu, a szczególnie możliwościami jego prawej półkuli, tej myślącej abstrakcyjnie i symbolicznie, zdałam sobie sprawę, że poprzez uruchomienie wewnętrznej kreatywności, człowiek zyskuje o wiele więcej niż może sobie wyobrazić.
Myślisz, że to przypadek? Na drodze moich poszukiwań poznałam artystkę plastyka Jolantę Surmę, mistrzynię tkactwa artystycznego, która z ogromnym powodzeniem wyplataniem makramy, podbija serca ludzi w Polsce i na całym świecie. Sama o naszym spotkaniu powiedziała tak:
Bardzo dziękuje za miłe, kreatywne spotkanie Ewuniu. Dla mnie makrama jest sztuką wyrażania siebie, to sztuka i piękno, które tworzymy. To piękno tworzyć może każdy z nas, a sztuka tworzenia dzieł niezwykłych i wyjątkowych wciąga… dla mnie jest to miłość na całe życie Bardzo chętnie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi i pozytywnie zarażam swoją pasją. Łącząc Twoją wiedzę i doswiadczenie możemy wpólnie jeszcze więcej ofiarować ludziom”
S.O.S na stres z makramą – spokój i harmonia wyplatane sznurkiem – to jest możliwe!
Życie od zawsze pisało ludziom przeróżne scenariusze. Z perspektywy lat okazywało się, że człowiek, nawet w dość skomplikowanych sytuacjach, wypracowywał skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Dzięki temu odzyskiwał wiarę we własne siły i potrafił przetrwać, czasami w ekstremalnych warunkach. S.O.S na stres z makramą to program redukcji stresu i rozwoju osobowości oparty na budowaniu samouznania, poczucia pewności i wiary we własną skuteczność.
By skutecznie redukować stres, trzeba nauczyć się zarządzać emocjami. A radzenie sobie z emocjami stanowi fundament, na którym budujemy emocjonalną odporność. Służy podniesieniu samooceny, jednego z ważniejszych czynników motywujących do życia, wspomagających uwalnianie wewnętrznych napięć i utrzymanie zdrowia.
Wyplatanie makramy ma działanie terapeutyczne. Harmonia splotów, które twórca układa w zaplanowany wzór, pozwala uspokoić emocje, zneutralizować napięcia, czerpać z wewnętrznej mocy.
Zajęcia pomagają odnaleźć w sobie pierwotny potencjał twórczy i stłumioną przez stres naturalną radość bycia. W każdym z nas tkwią pierwiastki twórcze, bo człowiek od zarania dziejów tworzył. Bycie twórczym, to znaczy bycie sobą, pozwolenie sobie na wyrażenie swojej wrażliwości i ekspresji.
Podczas tworzenia makramy zaspokajamy podstawowe potrzeby ludzkie, takie jak poczucie bezpieczeństwa i wolności, bo w procesie powstawania dzieła, nikt nie może nam niczego narzucić. Człowiek uruchamia myślenie abstrakcyjne, wyobrażeniowe i subiektywne, swoje własne, niczym nie
tłumione. Powstaje dzieło jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne, wyjątkowe.
Twórca na pozór tylko uczy się sztuki wiązania sznurków. W rzeczywistości przełamuje schematy, pokonuje bariery. Po warsztatach przenosi te umiejętności w codzienne życie, o wiele łatwiej przechodzi procesy adaptacyjne, staje się w naturalny sposób odważniejszy, nawet się tego niespodziewając.
Potrzebujemy tylko kawałka bawełnianego sznurka aby przypomnieć sobie, że jedyną rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest… przestać wątpić w swoją siłę, wyobraźnię i skuteczność.
Dodaj komentarz